NCEA Level 1 Development

Current development

We want to ensure everything we develop to support the NCEA changes will work in practice and meet the five principles of a strong NCEA qualification – coherence, credibility, equity and inclusion, pathways and well-being.

To do this, we are working in partnership with a diverse range of people to implement the NCEA Change Programme.

We have established four NCEA panels to ensure a diversity of New Zealanders — Māori, Pacific communities, people with disabilities, and industry and vocational employers — have a voice in the design and implementation of the NCEA changes.

Feedback Hubs have also been established at eight schools across New Zealand to seek feedback from students, teachers, school leaders, parents, whānau, Board of Trustees and other members of the school community.

Development for these subjects at NCEA Level 1 has been completed as part of the Trial and Pilots initiative:

  • English
  • Religious Studies
  • Science
  • Visual Arts

Māori Performing Arts NCEA Levels 1, 2 and 3 have also been developed on their own timeline.

Development is currently underway for these subjects at NCEA Level 1:

  • Agricultural and Horticultural Studies
  • Mandarin
  • Dance
  • Drama
  • French
  • Geography
  • German
  • Japanese
  • Korean
  • Mathematics and Statistics
  • Music
  • Spanish
  • Chemistry and Biology
  • Commerce
  • Cook Islands Māori
  • Design and Visual Communication
  • Digital Technology
  • Health Education (with Home Economics)
  • History
  • Materials and Processing Technology
  • Physical Education
  • Physics, Earth and Space Science
  • Samoan
  • Social Studies
  • Tongan

Te Reo Māori and New Zealand Sign Language will be developed on different timelines to be announced.

Level 1 Subject List Decisions and Background

Current Subject Expert Group Members

Below are the current Subject Expert Group members of the Level 1 NCEA subjects (excluding the Trial and Pilots initiative).

Agricultural and Horticultural Science  
Kate Redpath Feilding High School
Ross Redpath Inglewood High School
Lauren Roberts Lincoln University
Coadette Low Rathkeale College
Kerry Allen St Paul's Collegiate School
Jared Fritchley Lindisfarne College, Hastings
Nane Kaye-Ivitu Mercury Bay Area School
Parehau Richards Te Ohomai
Mandarin, Japanese, Korean  
Grace Qi Massey University
Yvonne Lee Ko Taku Reo
Wendy Chen Rotorua Boys High School
Sue Kim NetNZ
Danping Wang University of Auckland
Michelle Lodge Botany Downs Secondary College
Chris Leishman St Kentigern College
Adele Scott Independent, Japanese
Chitose Izuno Upper Hutt College
Stephanie Griffiths Auckland Girls' Grammar School
Hye-Young Lim University of Auckland
Belinda Sydenham University of Auckland
Will Flavell Comet Auckland
Sue Kim Logan Park High School
Laura Deng Saint Kentigern College
French, German, Spanish  
Florence Lyons Matamata College
Christiane Leurquin Otago University
Lauren Watkinson Scots College
Stefanie Hossbach St Margaret's College
Annabelle Sinclair Wellington Girls' College
Tessa Clark Epsom Girls Grammar School
Anna Noble John McGlashan College
Andrew Moore Columba College
Philippa Watson Heretaunga College
Nena Rovekamp Independent
Margaret Gallagher Sacred Heart Lower Hutt
Nicole Perry University of Auckland
Maria Blanco Epsom Girls Grammar School
Maria Lamerto King's College
Annelies Mead Onslow College
Paula Henderson Whangarei Girls' High School
Laura Lopez-Fernandez Waikato University
Anna Edlin Naenae College
Dance  
Patrice O'Brien University of Auckland
Gillian Hannan Burnside High School
Clare Jennings Glendowie College
Trudy Dobbie Onehunga High School
Ryan Timoko-Benjamin Ormiston Junior College
Caroline Rhodes Whanganui Girls' College
Anna Berry Te Kura Kaupapa Māori O Hoani Waititi Marae
Sinapi Taeao Naenae College
Drama  
Kate Olliver Burnside High School
Bianca Till Paeroa College
Morag Carter Baverstock Oaks School
Aneta Pond Te Rākau Hua O Te Wao Tapu Nui A Tāne
Kim Bonnington University of Otago
Robert Pollock Western Springs College
Tiria Tiria Naenae College
Jillian Dryden Howick College
Katie Howes Wellington Girls' College
James Wenley Victoria University of Wellington
Geography  
Lennox Sharp Former Principal, Independent
Sam Wallace Havelock North High School
Louise Richards Rongotai College
Mike Taylor Taita College
Healther Purdie University of Canterbury
Kate Thompson Massey High School
Gill Hanna Avondale College
Mary Brown Southern Cross Campus
Mary Robinson St Cuthbert's College
Revecca Sweney-McKee Cashmere High School
Music  
Jeni Little Hobsonville Point Secondary School
Mark Baynes MAINZ
Tia Beaufort Mt Maunganui College
Mike Young New Zealand Music Commission
Lee Harford Otahuhu College
Vicki Thorpe Victoria University of Wellington
Martin Emo Victoria University of Wellington
Henare Kaa Rangi Ruru Girls' School
Chris Adams Auckland Grammar School
Liam Boyle Wellington College
Mathematics and Statistics  
Francis Leslie-Ellis Inglewood High School
Hanna Reid St Peter's School (Cambridge)
Jess Williams Gisborne Girls' High School
Katalina Ma Mangere College
Liz Sneddon Saint Kentigern College
Mark Hooper University of Canterbury
Michelle Tiatia BCITO
Jim Davis Westlake Boys High School
Biology and Chemistry  
Ian Torrie St Cuthbert's College
Linda Ngapo Rakaumanga
Marie-Anne Thelen Massey University
Matt Easterbrook Burnside High School
Mike Stone Learning Solutions
Murray Thompson Logan Park High School
Rachel Heeney Epsom Girl's Grammar
Sujata Rajagopal Taita College
Nick Bryant Hillcrest High School
Commerce  
Amanda Haines Independent, Business Studies
Angela Bromwich Sarich St Paul's Collegiate School
Elizabeth Pitu St Paul's Collegiate School
Helen Townsend Industry Expert
Lalina Dayal Cullinane College
Lucy Wymer Young Enterprise
Nigel Lineham Nayland College
Vianni Ward Otorohanga College
Digital Technologies  
Clark Williams 4C Centre - YMCA Christchurch
Hannah Taylor Online Education Limited
Pravin Vaz Victoria University of Wellington
John Creighton Burnside High School
Melinda Stevenson Francis Douglas Memorial College
Sara Enoka Waiopehu College
Tim Bell University of Canterbury
Tim Harford Wellington College
Design and Visual Communication  
Anthony Hawkins De La Salle College
Craig Thomas New Plymouth Boys’ High School
David Eastwood Onehunga High School
Kylie Merrick Wellington High School
Matthijs Siljee Massey University
Megan Dunsmore Epsom Girls Grammar School
Motu Samaeli Takapuna Grammar
Sarah Dutt Alfriston College
Physics, Earth and Space Science  
Alvin Chand James Cook High School
David Housden St Bernard’s College
Fiona Wolff Morrinsville College
Jenny Pollock Earth and Space Science Educators of New Zealand
Kevin Eastwood Independent Contractor - Te Toi Taiao
Mairi Borthwick Freyberg High School
Marcus Wilson Waikato University
Mere Manning Taradale High School
Larraine Barton Pakuranga College
Haggis Henderson Whangarei Boys High School
History  
Bronwyn Houliston St Mary's College
Craig Thornhill Canterbury Girls' High School
Graeme Ball Northcote College
Jo Cameron Te Wharekura O Mauao
Kaitlin Bethell Ormiston College
Michael Belgrave Massey University
Nicholas Fitness Woodford House
Rowan Taurima Aotea College
Alisha Tilbury Rangitoto College
Karene Ngata Rotorua Girls High School
Materials and Processing Technology  
Amy Macaskill Kapiti College
Ceri de Boo University of Canterbury
Dave Beazley Whangarei Girls’ High School
Kirsten Le Bon Iona College
Lauren May Otumoetai College
Michael Fleming Central Hawkes Bay College
Pritika Chand Ormiston College
Rohitesh Mishra Howick College
Tia Beaufort Mt Maunganui College
Wendy Slatter Independent Technology Education Specialist
Lea Faka Tonga, Gagana Samoa, Cook Islands Māori  
Fane Ketu'u James Cook High School
Henry Fesauluai Mangere College
Juliet Kennedy Victoria University
Lata Langi Southern Cross Campus
Leiola Finau McAuley High School
Melenaite Taumoefolau University of Auckland
Perenise Tapu McAuley High School
Rasela Lefaele Tangaroa College
Sia Batcheler Te Aho o Te Kura Pounamu
Siliva Gaugatao University of Auckland
Teokotai Tarai Tokoroa High School
Tina 'Otunuku Otahuhu College
Tipalelupe Tuua De La Salle College
Tuaine Robati Whitireia
Uriau George Tereora College
Physical Education  
Anna-Marie Keighley Rototuna Senior High School
Courtney Sneesby Catholic Cathedral College
Graham Lowe Rangitoto College
Kylie Thompson Auckland University of Technology
Michelle Ogilvie Diocesan School for Girls
Phil Washbourn Papanui High School
Sally Hart Hobsonville Point Secondary School
Sam Forward Ellesmere College
Social Studies  
Anita Sherwin Kamo High School
Bronwyn Wood Victoria University of Wellington
Maria Perreau Otaki College
Meredith Raukura Macleans College
Georgia Stuchbury Rangitoto College
Michael Cabral-Tarry Auckland Girls' Grammar School
Simon Baker John Paul College
Angela Maisiri Southern Cross Campus
Desiree Hughes Fraser High School
Mitchel Woodman Northland College
Health and Home Economics  
Jenny Robertson Independent accredited PLD facilitator
Kathryn Levy Onslow College
Katrina Lemon Te Aroha College
Lucia Ablett Matamata College
Nicola Potts St Patrick's College Silverstream
Phillip Silverman Weltec
Rachael Dixon University of Canterbury
Robyn Sutton Awatapu College
Rosanna Katene Linwood College
Kata O'Donnell Edgewater College